Szkolny konkurs ortograficzny „Spelling Bee”

Regulamin szkolnego konkursu ortograficznego w języku angielskim „Spelling Bee”
Zapraszamy serdecznie uczniów klas I, II oraz III naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie!
Przewidziane nagrody i dyplomy!
1. Cele konkursu:
– rozwinięcie umiejętności poprawnego literowania w języku angielskim,
– doskonalenie znajomości ortografii,
– motywacja uczniów do nauki ortografii.
2. Organizator:
– organizatorem jest I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Nauczyciel odpowiedzialny za przygotowanie konkursu : Magdalena Gończyńska – Jussis
3. Warunki uczestnictwa:
– uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń z klas I, II i III
– chęć uczestnictwa należy zgłosić u swojego nauczyciela języka angielskiego do dnia 17.05.2024
4. Zakres programowy:
– uczniowie przygotowują się do literowania słów z listy, która będzie umieszczona na stronie szkoły ( poziom Intermediate)
5. Zasady i przebieg konkursu:
Konkurs odbędzie się w auli szkoły w piątek 24 maja o godzinie10.35. Długość trwania konkursu zależy od ilości uczestników i ich znajomości angielskiej ortografii. Literowanie słów przeczytanych przez organizatorów będzie odbywało się wyłącznie w formie ustnej.
– Gdy czytający przeczyta dane słowo, zawodnik powinien je powtórzyć zanim rozpocznie literowanie
– Zawodnik może poprosić czytającego o powtórzenie słowa lub zdefiniowanie go
– Gdy uczestnik rozpocznie literowanie wyrazu, może zrobić przerwę i zacząć od początku. Nie wolno mu jednak zmieniać wcześniej wypowiedzianych liter ani ich kolejności
– Na przeliterowanie wyrazu zawodnik ma 30 sekund
– Zawody odbywają się w rundach. Każdy uczestnik, który nie odpadł w poprzedniej rundzie otrzymuje jedno słowo do przeliterowania. Zasady zmieniają się, gdy w konkursie pozostają dwie osoby. Wtedy, gdy jeden z uczestników błędnie przeliteruje swoje słowo, druga osoba dostaje szanse na przeliterowanie go. Jeżeli ta druga osoba dobrze przeliteruje słowo poprzednika plus nowe słowo podane przez czytającego – wygrywa. Jeżeli źle przeliteruje swoje słowo, szansę dostaje pierwszy zawodnik. Jeżeli obaj zawodnicy źle przeliterują słowo, nowy wyraz dostaje ten zawodnik, który pierwszy popełnił błąd.
– W sytuacji gdy dwie ostatnie osoby będą przez dłuższy czas rywalizowały ze sobą bez rozstrzygnięcia, organizatorzy dopuszczają możliwość podania im słów spoza ogólnodostępnej listy w celu wyłonienia zwycięzcy