STASZIC PONOWNIE W KOLONII

Po raz kolejny uczniowie z klas 3a, 3c, 3d, 2d i 2g odwiedzili Kolonię/Niemcy w ramach wymiany uczniowskiej z Montessori-Gymnasium.
W programie pobytu znalazły się m.in. takie punkty jak wspólne warsztaty artystyczne w szkole poświęcone dadaizmowi, zajęcia sportowe, seminarium w Domu Zapachowym 4711 (wszyscy już wiedzą skąd się wzięła nazwa „woda kolońska”) poznanie tajemnic i ciekawostek  dzielnicy Bickendorf, w której mieści się szkoła partnerska a także wycieczki do Bonn i Wuppertal.
Duże wrażenie zrobiła na wszystkich gotycka katedra, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, symbol Kolonii. Niektórzy pokonali nawet 533 schody, by wejść na wieżę katedry. Widok okazał się warty tego trudu.
Wizyta w Haus der Geschichte w Bonn i samodzielna eksploracja wystawy z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych umożliwiła zgłębienie historii Niemiec od zakończenia II wojny światowej i lepsze zrozumienie zmian politycznych, społecznych i kulturowych w Europie, a dom narodzin Beethovena (obecnie muzeum) przybliżył postać genialnego kompozytora i pianisty.
W Wuppertal uczniowie odkrywali dzieła sztuki Leonarda da Vinci  na największym w Europie ekranie 360° w Gaskessel a w Schwebedrom poznali świat legendarnej kolei podwieszanej i przeżyli wirtualną podróż w czasie w wagonie z roku 1900. Atrakcji było dużo więcej.
Pożegnalne grillowanie na dziedzińcu szkoły było dopełnieniem urozmaiconego programu. Uczniowie doskonalili umiejętności językowe, poznawali życie codzienne niemieckich rówieśników dzięki temu, że mieszkali w rodzinach, przekonali się, jak ważną rolę dla młodego pokolenia jest ochrona środowiska, zawarli wiele przyjaźni, a poprzez codzienne rozmowy i wspólne spędzanie czasu wolnego bliżej się poznali i już cieszą się na rewizytę, która odbędzie się w czerwcu.
27 osobowej grupie uczniów towarzyszyli nauczyciele: Zofia Wąsik, Katarzyna Dobek i Zbigniew Borowiec, którzy tę wymianę zorganizowali.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Zofia Wąsik