Po raz kolejny grupa młodzieży uczącej się w naszej szkole w programie Międzynarodowej Matury wzięła udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku. Znane na całym świecie wydarzenie Change the World Model United Nations organizowane jest przez Associazione Diplomatici. W tym roku zgromadziło trzy tysiące uczestników.

Na otwarciu wydarzenia gościli piłkarze Marco Tardelli i Andrij Szewczenko. W związku z wojną w Ukrainie Szewczenko wygłosił poruszający apel, po którym otrzymał od zgromadzonej młodzieży owację na stojąco. Z kolei zamknięcie uświetnił 42. Prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. W ciekawej rozmowie z przewodniczącym Associazione Diplomatici Claudiem Corbino i piosenkarzem Francesco De Gregorim skomentował współczesne wydarzenia i wyzwania stojące przed młodymi.

W symulacji obrad ONZ nasi uczniowie reprezentowali Angolę, Bośnię i Hercegowinę, Botswanę, Dominikanę, Indie, Nepal i Paragwaj. Pracując w komisjach wzorowanych na autentycznych komisjach ONZ, mogli omawiać problemy współczesnego świata, zdobyć wiedzę o różnych państwach, doskonalić metody argumentacji, ćwiczyć język angielski i sztukę wystąpień publicznych. Udział w obradach stanowił także niepowtarzalną okazję do nawiązania kontaktów z rówieśnikami z całego świata. Dwie z naszych uczennic, Zofia Płaza i Adrianna Lizon, otrzymały wyróżnienia dla najlepszych delegatów.

Ważnym punktem wyjazdu była wizyta delegacji uczniowskiej w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ i spotkanie z Panem Ambasadorem Krzysztofem Szczerskim oraz pracownikami placówki. Młodzi goście mieli okazję się dowiedzieć, jak rozpocząć karierę w dyplomacji i czego się po niej spodziewać oraz jak na co dzień wygląda życie dyplomaty.

Nasi uczniowie zwiedzili również kultowe miejsca na Manhattanie: Wall Street, September 11th Memorial, Central Park, Times Square, Museum of Modern Arts oraz obejrzeli spektakl na Broadwayu.

Wyjazd odbył się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz MPK Lublin, a także Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica.