Staszic po raz kolejny na konferencji MUN w Nowym Jorku

W dniach 22-28  marca uczennice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie po raz kolejny brali  udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku.” W  znanym na całym świecie projekcie edukacyjnym ”Change the World Model United Nations”, organizowanym przez Associazione Diplomatici brało udział ponad 5000 uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych z całego świata.

Podczas obrad CWMUN uczniowie reprezentowali państwa z całego świata takie jak Syria, Wielka Brytania, Katar, Afryka Południowa, Ghana oraz Włochy. Obrady odbywały się w komitetach takich jak Rada Bezpieczeństwa, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Światowa Organizacja Zdrowia, Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, a także na Zgromadzeniu Ogólnym. W trakcie wszystkich dni obrad uczniowie promowali województwo lubelskie mając na sobie koszulki promocyjne i rozdając torby z gadżetami. Drugiego i trzeciego dnia trwania konferencji młodzież naszej szkoły miała możliwość wizyty w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tam brali udział w panelach dyskusyjnych z udziałem reprezentanta Włoch w ONZ Maurizio Massari, byłego piłkarza i trenera Zbigniewa Bońka, burmistrza Florencji Dario Nardella, burmistrza Kijowa Vitalija Klyčko  oraz innych wybitnych osobistości ze świata polityki. W trakcie wywiadów podejmowane tematy dotyczące problemów globalnych takich jak konflikt między Wschodem, a Zachodem, wojna w Ukrainie czy kryzys klimatyczny

Podczas ostatniego dnia konferencji pięć z dziesięciu par delegatów z naszej szkoły zostało nagrodzonych wyróżnieniem (Honourable Mention). 27 marca delegacja z naszej szkoły złożyła wizytę w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, podczas której zapoznali się ze szczegółami pracy Konsulatu oraz realiami bycia obywatelem Polski w Stanach Zjednoczonych, a nauczyciele złożyli też wizytę w Szkole Polskiej przy Konsulacie.

Dla młodzieży naszego liceum udział w CWMUN był niezwykłą okazją do spotkania wielu ciekawych osób z całego świata, rozwinięcia umiejętności w dziedzinie stosunków międzynarodowych, dyplomacji, wystąpień publicznych, sztuki prowadzenia negocjacji, a przede wszystkim wyjątkową okazją do wykorzystania i udoskonalenia znajomości języka angielskiego.

Wyjazd młodzieży do Nowego Jorku możliwy był dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju  Systemu Edukacji, Pekao Faktoring Sp. z o. o. , a także Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica. Partnerem naszego przedsięwzięcia było Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie.”, a całe wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.