Husaria w Staszicu

31 marca 2023 roku gościliśmy w Staszicu grupę rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej (Chorągiew Wojska Staropolskiego). Panowie zaprezentowali uczniom naszej szkoły uzbrojenie jakim posługiwała się husaria oraz inne formacje wojsk I Rzeczpospolitej w okresie XVI/XVII wieku. Podczas tego wydarzenia mogliśmy zobaczyć na własne oczy zbroje husarskie, zbroje jazdy pancernej, ubiór i wyposażenie muszkietera i innych formacji. Rekonstruktorzy omówili najważniejsze bitwy z udziałem husarii, przedstawiając charakterystykę sposobu walki tej jazdy. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie mogliśmy doświadczyć ,,żywej lekcji historii” z okresu największej świetności I Rzeczpospolitej.

fot. Bolesław Główczyk