Informatyka jest w naszej szkole realizowana w zakresie podstawowym i rozszerzonym (w klasach D). Działy informatyki, którymi między innymi  zajmujemy się na lekcjach i w czasie zajęć dodatkowych to: Algorytmika, Programowanie, Bazy danych, Analiza danych, Systemy wspomagania projektowania, Systemy operacyjne i sieciowe, Bezpieczeństwo systemów i aplikacji, Kryptologia i steganologia, Gry i ich tworzenie, Grafika i multimedia, Technologie tworzenia stron i aplikacji sieciowych.

Nasi uczniowie największe sukcesy na poziomie ogólnopolskim, ale też międzynarodowym, odnoszą w Algorytmice i Programowaniu.

Oto opis tych sukcesów z ostatnich lat (mierzonych kalendarzem szkolnym):

2019/2020

Ze względu na osiągnięcia w konkursach informatycznych Nasza Szkoła wytypowana do udziału w Ogólnopolskim Programie Pilotażowym Projektu „Mistrzostwa w Programowaniu i Algorytmice” finansowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Konkursy i osiągniecia:

• Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

Dzięki formule on-line  w zawodach  w kategorii junior nasza szkoła była reprezentowana przez 7 zespołów. Najwyżej (10 miejsce) uplasował się zespół złożony z uczniów klasy 3D w składzie Patrycja Krzyna, Jan Klimaczak i Jan Kwiatkowski.

• Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym – konkurs ogólnopolski

Jako szkoła wystawiliśmy również 7 zespołów. Na 19 miejscu  (w rankingu ogólnym, razem z drużynami akademickimi) uplasował się zespół złożony z uczniów klasy 3D w składzie Patrycja Krzyna, Jan Klimaczak i Jan Kwiatkowski.

• Olimpiada informatyczna

– do drugiego etapu OI przeszło 13 osób

– 6 osób z tytułem finalisty (ze względu na pandemię nie rozegrano trzeciego etapu i nie przyznano tytułów laureata)

•  Międzynarodowy Konkurs Romanian Master of Informatics (Rumunia) – w składzie reprezentacji  Polski  Jan Kwiatkowski
  •  Bałtycka Olimpiada Informatyczna – brązowy medal Piotra Blinowskiego
  • Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z informatyki  (pięciu finalistów)
  • Potyczki Algorytmiczne

-Piotr Blinowski z klasy 2D– osiągnął najwyższy wynik wśród uczniów naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 21 uczniów I LO.

– udział 7 osób zakończony otrzymaniem nagród

• Konkurs algorytmiczny Bóbr

-laureatem drugiego miejsca zostali Jan Kwiatkowski z klasy 3D i Mateusz Jacniacki z 1DG

-laureatem trzeciego miejsca zostali Jan Klimczak z klasy 3D i Maciej Sidor z 2D

Wyróżnienie otrzymali: Patrycja Krzyna, Zuzanna Olszówka, Błażej Wilkoławski,  Mateusz Malinowski, Karol Kasperek – wszyscy z klasy 2D.

• Matura z informatyki –zdawało 24 uczniów, średni wynik 73%,  8 klasa Staninowa
  • W ocenie statystycznej przygotowania uczniów do Olimpiady Informatycznej nasza szkoła zajmuje 5 miejsce w Polsce (w poprzednim roku szkolnym było to miejsce 6)

2018/2019

• Spontaniczny Konkurs Informatyczny (eliminacje do Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym)

-zespołowo jako szkoła zajęliśmy 2 miejsce -w konkursie wystartowało 25 osób z naszej szkoły, 2 miejsce zajął indywidualnie Marek Skiba

-43 miejsce na 70 drużyn z polskich uczelni i dziesięciu najlepszych szkół średnich.

• Olimpiada Informatyczna (6 osób w finale )

– do drugiego etapu OI przeszło 17 osób (najwięcej w historii szkoły),

w finale XXVII OI zwyciężył Marek Skiba 3D,

a oprócz I miejsca nasi uczniowie zdobyli: tytuł laureata: Jan Kwiatkowski (2D), tytuł finalisty z wyróżnieniem: Jan Klimczak (2D), Patrycja Krzyna (2D), tytuł finalisty: Piotr Blinowski (1D) i Grzegorz Szumigaj (3D).

• Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

–ponownie Marek Skiba i brązowy medal

• Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej

– złoty medal – Marek Skiba

• Międzynarodowy Konkurs Programistyczny (Rumunia)

– Marek Skiba reprezentując Polskę zdobył brązowy medal w rankingu indywidualnym

– elitarny konkurs ogólnopolski – otwarty dla wszystkich (większość startujących to studenci) chętnych – Marek Skiba – osiągnął najwyższy wynik wśród uczniów naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z I LO. – start w tym konkursie dla sześciu osób zakończony otrzymaniem nagród

-osiągnął najlepszy wynik z uczniów naszej szkoły i został laureatem pierwszego miejsca: Jan Kwiatkowski (2D),

laureatami drugiego miejsce: Błażej Wilkoławski (2D), Patrycja Krzyna (2D), Mateusz Malinowski (2D), Aleksandra Gajda (3D). Wyróżnienia zdobyli: Mateusz Gil (2D), Zuzanna Olszówka (2D), Jan Klimczak (2D).

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z informatyki

-tytuł laureata (przyznano tylko jeden): Marek Skiba 3D -wiele tytułów finalisty

• Ogólnopolski Konkurs organizowany w ramach Akademii Programowania UMCS

– w pierwszym etapie wzięło udział 35 osób -w finale mieliśmy 10 reprezentantów. Oto osoby nagrodzone: • Patrycja Krzyna (2D) – miejsce drugie, nagroda pieniężna, indeks UMCS • Jan Klimczak (2D) -miejsce czwarte, nagroda pieniężna, indeks UMCS • Alessandro Peria (1D) -miejsce piąte, indeks UMCS • Mateusz Malinowski (2D) -miejsce siódme, indeks UMCS.

• Matura z informatyki

–zdawało 18 uczniów, średni wynik 83%, 9 klasa Staninowa (czyli najlepiej w kraju)

• Ogólnie:

w rankingu szkół średnich za lata 2016-2018, oceniającym przygotowanie uczniów do Olimpiady Informatycznej Nasza Szkoła zajęła 6 miejsce w Polsce (w poprzednim roku szkolnym było to miejsce 10).