Uczniowie z Schillergymnasium w Münster ponownie w Stasiu 

W drugiej połowie września uczniowie kl. 1A, 1B, 2A, 3A oraz 3C po raz kolejny mieli przyjemność gościć rówieśników ze szkoły partnerskiej Schillergymnasium w Münster. Celem tegorocznego projektu zatytułowanego „War, peace, democracy and active help for the refugees” 

była wspólna refleksja nad wojną w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w jakiej znaleźli się uciekający do Polski i Niemiec uchodźcy ukraińscy. Podczas wymiany uczniowie niemieccy mieli możliwość poznania Lublina oraz Włodawy, a polscy uczniowie możliwość sprawdzenia się w roli przewodników po swoim mieście. Dzięki Stowarzyszeniu dla Ziemi odwiedziliśmy Bratnik, gdzie kobiety z objętej wojną Ukrainy prowadzą warzywniak. W ramach wrześniowej wizyty odbyły się także wyjścia do Muzeum Narodowego oraz Galerii Labirynt, gdzie trwa właśnie wystawa artystów z Ukrainy. W trakcie pracy nad projektem uczniowie uczestniczyli również w spotkaniu z pracownikami urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców oraz rozważali co uczniowie z Polski i Niemiec mogą wspólnie zrobić dla naszych sąsiadów.  

Projekt po raz kolejny zrealizowano przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Stowarzyszenia Rady Rodziców przy I LO.   

Nauczyciele realizujący projekt: Beata Król, Beata Raczkiewicz-Piądłowska oraz Marcin Michniowski.