„Spelling Bee” – szkolny konkurs ortograficzny w języku angielskim

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym w języku angielskim. Jak co roku czeka na Was lista słów, które biorą udział w konkursie, a Waszym zadaniem jest poprawne przeliterowanie wylosowanego.  Więcej szczegółów poniżej…Chęć uczestnictwa należy potwierdzić do 25. maja u nauczyciela języka angielskiego, a ostateczny termin konkursu zostanie podany w późniejszym czasie (prawdopodobnie będzie to początek czerwca)

Lista słów

Regulamin szkolnego konkursu ortograficznego w języku angielskim „Spelling Bee”

1. Cele konkursu
    – rozwinięcie umiejętności poprawnego literowania w języku angielskim,
    – doskonalenie znajomości ortografii,
    – motywacja uczniów do nauki ortografii.
  2. Organizator:
    – organizatorem jest I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Nauczyciel odpowiedzialny za przygotowanie konkursu : Magdalena Gończyńska – Jussis
  3. Warunki uczestnictwa
    – uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń z klas I, II i III
    – chęć uczestnictwa należy zgłosić u swojego nauczyciela języka angielskiego do dnia 25.05.2022
  4. Zakres programowy
    – uczniowie przygotowują się do literowania słów z listy, która będzie umieszczona na stronie szkoły ( poziom Intermediate)
  5. Zasady i przebieg konkursu:
    Konkurs odbędzie się w czerwcu w auli szkoły. Dzień i godzina zostaną podane w późniejszym terminie.
    Długość trwania konkursu zależy od ilości uczestników i ich znajomości angielskiej ortografii.

Literowanie słów przeczytanych przez organizatorów  będzie odbywało się wyłącznie w formie ustnej.

-Gdy czytający przeczyta dane słowo, zawodnik powinien je powtórzyć zanim rozpocznie literowanie

-Zawodnik może poprosić czytającego o powtórzenie słowa lub zdefiniowanie go

-Gdy uczestnik rozpocznie literowanie wyrazu, może zrobić przerwę i zacząć od początku. Nie wolno mu jednak zmieniać wcześniej wypowiedzianych liter ani ich kolejności

-Na przeliterowanie wyrazu zawodnik ma 30 sekund

-Zawody odbywają się w rundach. Każdy uczestnik, który nie odpadł w poprzedniej rundzie otrzymuje jedno słowo do przeliterowania. Zasady zmieniają się, gdy w konkursie pozostają dwie osoby. Wtedy, gdy jeden z uczestników błędnie przeliteruje swoje słowo, druga osoba dostaje szanse na przeliterowanie go. Jeżeli ta druga osoba dobrze przeliteruje słowo poprzednika plus nowe słowo podane przez czytającego – wygrywa. Jeżeli źle przeliteruje swoje słowo, szansę dostaje pierwszy zawodnik. Jeżeli obaj zawodnicy źle przeliterują słowo, nowy wyraz dostaje ten zawodnik, który pierwszy popełnił błąd.

-W sytuacji gdy dwie ostatnie osoby będą przez dłuższy czas rywalizowały ze sobą bez rozstrzygnięcia, organizatorzy dopuszczają możliwość podania im słów spoza ogólnodostępnej listy w celu wyłonienia zwycięzcy

Magdalena Gończyńska – Jussis